Leczenie choroby Hashimoto

Leczenie choroby Hashimoto nie jest problematyczne. Opiera się jak każde inne schorzenie związane z niedoczynnością tarczycy na podaży brakującego w organizmie hormonu – tyroksyny. Niestety jest to najczęściej leczenie trwające całe życie, bo choroba jest przewlekła i nieuleczalna. W tym wypadku zaleca się także dietę ubogą w jod, ponieważ zajęty procesem autoimmunologicznym gruczoł nie radzi sobie z jego przyswajaniem, a zmagazynowany w jego komórkach pierwiastek powiększa jedynie masę i przyczynia się do autodestrukcji komórek. Ponadto nadmiar jodu może zaostrzyć stan chorobowy organu, prowadząc do zmian strukturalnych w jego obrębie. Dzieje się tak najczęściej u osób przyjmujących preparaty z jodem (np. amniodaron przy leczeniu choroby wieńcowej serca) lub interferon (np. podczas leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C lub stwardnienia rozsianego).

Farmakoterapia

Choroba Hashimoto jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że trzeba się borykać z nią przez całe życie. Jednak jej szybkie rozpoznanie i prawidłowa diagnostyka dają dobre rokowania, ponieważ schorzenie łatwo poddaje się leczeniu, a sam proces leczenia nie jest kłopotliwy. Przy czym nie ma możliwości na pełny powrót do zdrowia, ponieważ nie można zahamować toczących się w organizmie procesów autoimmunologicznych. Dlatego leczenie przewlekłego limfocytowego zapalenia tarczycy, tak jak i innych postaci niedoczynności tarczycy jest substytucyjne. Opiera się na podaży leku, jakim jest syntetycznie uzyskiwany hormon tarczycy – tyroksyna – w postaci soli sodowej lewoskrętnej tyroksyny. Dawka leku jest ustalana indywidualnie, w zależności od masy ciała pacjenta. Przyjmuje się go codziennie na czczo, mniej więcej pół godziny przed pierwszym posiłkiem, dzięki czemu lek szybko wchłaniany jest z układu pokarmowego.

Początkowo syntetyczną tyroksynę przyjmuje się w dawkach 20–50 µg, stopniowo zwiększając co 2–4 tygodnie aż do uzyskania 75–150 µg, co osiąga się po 3 miesiącach. Taka procedura ma na celu stopniowo przyzwyczajać pacjenta do leku, ponieważ podaż od razu dużej dawki jest bardzo obciążająca dla serca. Stąd u starszych osób zaleca się stosowanie leków nasercowych (ß-blokery, np. propranolol) przy leczeniu niedoczynności tarczycy i podaż jeszcze mniejszych dawek tyroksyny na początku. Leczenie poza tym nie ma na celu maksymalnego wyrównania poziomów hormonów tarczycy, ale ma utrzymać je w granicach normy, w takim stopniu, jak robi to zdrowy organizm. Po 4–6 tygodniach od ustalenia dawki dla danej osoby, określa się stężenie hormonu tyreotropowego. Podobnie należy uczynić w wypadku pojawienia się niepokojących sygnałów ze strony organizmu chorego. Przy zaburzeniach wchłaniania dawki muszą być większe, wówczas jednak należy zachować pełną kontrolę poziomu hormonów. Podobnie jest, jeśli pacjent przyjmuje preparaty pogarszające wchłanianie tyroksyny, należą do nich związki żelaza, preparaty z glinem lub wapniem, niekiedy w takich sytuacjach lek musi być podawany drogą doodbytniczą.

Dieta w chorobie Hashimoto

Jod jest jednym z najważniejszych pierwiastków wchodzących w skład hormonów tarczycy, jednak w autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, gruczoł i tak nie potrafi go w pełni wykorzystać. Co więcej nadmiar jodu może być szkodliwy i zaostrzać przebieg schorzenia. Dlatego chorzy cierpiący na chorobę Hashimoto powinni unikać spożywania nadmiernych ilości jodu. Ten, który zawarty jest w żywności naturalnie występującej w naszej szerokości geograficznej, nie jest niebezpieczny, unikać jednak należy częstego jedzenia owoców morza, alg lub wodorostów. Ponadto dobrze jest zrezygnować z dużych ilości ryb morskich i z jodowanej soli, która polecana jest jako zdrowy dodatek do posiłków, ale na terenach bardzo ubogich w ten pierwiastek. Dla zachowania pełni zdrowia poleca się dobrze zbilansowaną dietę z odpowiednią ilością świeżych owoców, warzyw, nabiału i mięsa wysokiej jakości. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy powinni mieć monitorowany metabolizm cynku, ze względu na związek tego procesu z prawidłową gospodarka hormonów tarczycy. Poziom cynku w surowicy krwi ma związek z wolem tarczycy, a także poziomem autoprzeciwciał w schorzeniach autoimmunologicznych tego organu. Istotną role odgrywa także mangan, ponieważ wpływa na wydzielanie hormonów tarczycy, kontrolując jej pracę pośrednio przez zmiany w układzie dopaminergicznym.

Samobadanie tarczycy

W związku z częstym występowaniem chorób tarczycy, które mogą manifestować się wolem, lekarze zalecają, by każdy człowiek przeprowadzał, co pewien czas samobadanie szyi. Badanie tarczycy powinno być przeprowadzane rutynowo, tak jak obserwacja piersi, jąder, zmian skórnych, by w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Prosta i szybka technika pomagająca ocenić stan gruczołu została opracowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Endokrynologów Klinicznych. Aby ocenić stan własnej tarczycy, należy stanąć przed lustrem i skupić wzrok na dolnej połowie szyi, gruczoł leży między grdyką (jabłkiem Adama) a linią obojczyków. Następnie należy odchylić lekko głowę do tyłu i w tej pozycji wziąć łyk wody. Podczas przełykania trzeba skoncentrować wzrok na tarczycy i ocenić czy pojawiają się w jej okolicach wybrzuszenia lub jest ona asymetryczna. Jeśli dostrzeże się coś niepokojącego, należy udać się do lekarza w celu dokładniejszej diagnostyki.

Komentarze czytelników

Moje Hashimoto
http://sekretydiety.blogspot.com
6 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
jerzy
witam, wyszło mi na wynikach Ft4 trochę poniżej normy i TSH 48 (gdzie górną granicą normy jest 4,2)
Przy tym drugim napisali że wynik kontrolowany. Tarczyca w USG powiększona ale z jednej stony, bez guzów, gość od USG stwierdził że on tu widzi hashimoto. Wizyta na NFZ u endologa za 8 miesięcy. Co o tym myśleć? podpowiecie coś?
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Do RAFIK
Rafik nie siej propagandy! Czyżbyś działał na rzecz wielkiej Farmy??Niby dlaczego jak człowiek ma dobre wyniki badań i dobrze się czuje to nie ma odstawiać eutyroxu czy letroxu?? Dlaczego w ciemno negujesz działanie naturalnej medycyny (tutaj chińskiej)? Dla wielu osób "informacja od ludzi z internetu" o tym, że hashimoto można wyleczyć, że można dobrze się czuć pomimo takiej diagnozy ale naturalnymi sposobami i dzieki diecie jest JEDYNĄ i PIERWSZĄ informacją od lat, któej niestety nie otrzymali od swojego lekarza.Lekarz tylko mówi: masz żreć leki do końca życia, a dieta?? Bez przesady to co jemy nie ma wpływu na nasze zdrowie, a już na pewno na wyleczenie z Hashi.A ja właśnie znam kilka osób, które wyleczyły hashimoto (nieuleczalne przez kilka lat) DZIĘKI DIECIE!
Jak chcesz to jedz sobie leki, ale innych nie strasz, że jak odstawią lek to umrą wczesniej od Ciebie!
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Monika
Cieszę się, ze natrafiłam na ten komentarz idnośnie diety w schorzeniu Hashimoto. Tez jestem klubowiczką
Pani Julio proszę o informację na temat tej diety i ziółjaakie Pani zazywa. Pomagajmy sobie w tym trudnym padole.
Mnie juz atakują chyba powikłania tej choroby. A najgorsze z tego wszzystkiego jest to, ze zaliczyłam 3-ch endokrynologow, z ktorych 1 po wyniku TSH /5.9/ stwierdzził, ze mam Hashimoto i zapisał hormony, 2 tez TSH /to samo/ usg i biopsja - nie wiem czy niedoczynnośc, czy Hashimoto, tez zapisał hormony, natomiast 3 tez na podstawie tego samego TSH stwierdzil, ze nic mi nie jest potrzebne.
NIc nie biorę, ale wszystki objawy Hashimoto u mnie występują.
Nie wiem co juz mam robić????
Jestem skłonna sprobować tego co Pani
LIczę na wsparcie i z gory serdecznie dziękuję z pozdrowieniami
Monika
md801@wp.pl
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Iwona
Co za idiota napisał ten artykuł, wiedza sprzed 20 lat. Radz si doszkolić an stronach anglojęzycznych specjalistów, których jest sporo.
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Mandarynka
Świetny komentarz!
8 lata temu
szpec
Witam lecze sie od 5 lat na hasimoto i powiem wam to czego wam zaden lekarz nie powie a to dzieki mojemu doswiadczeniu na samym sobie wiec tak pierwsza rzecz jaka trzeba sprawdzic jezeli macie podwyzszony wynik anty Tpo np 200 a norma 50 to badania alergiczne!!!!!!!!!!!bo organizm z jakiegos powodu niszczy swoj organizm *swoja tarczyce*przeciwciała zabijaja ja bo w organizmie znajduje sie wróg i teraz tak albo jest to alergen który potenguje moze byc w jedzeniu przenica jajka gluten moze znajdowac sie ten alergen w pracy kurz pierze lub inny ale to nie powiedziane wcale ze to jeszcze moze byc to moze to byc bakteria np.Helikobakter lub Candida moze byc to takze stres ktróry blokuje zakłuca przysadke mózgowa.Ja miałe Helikobaktera który mi to zgotował przeciwciała spadły lecz wynik nie spadnie poniewaz jezeli cos zniszczy juz tarczyce to juz tego nie ma ja nie mam jej wcale i zyje jednak nie faszeruje sie nie wiadomo jak ale dbam o siebie uwazam na to co jem polecam jesc wiecej białka to przyspiesza metabolizm .Pisze bo czuje sie zobowiazany do tego bo chce wam pomóc bo sam przez to piekło przechodze . Mi zdazylo tarczyce zniczyc bo zaden lekarz mi tego nie powiedzał nawet profesorzy ja wydał duzo pieniedzy na to doswiadczenie prubujcie moze chociaz jednemu z was pomoge oczywiscie kazdy z was moze miec inny problem
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Agnieszka
Jestem szczęśliwa, że natknęłam się na tę stronę, gdyż dzięki Wam moja historia zaczyna układać się w logiczną całość. Mam 49 lat, a od trzech kłopoty ze zdrowiem - najpierw pojawiły się bardzo obfite miesiączki, niedokrwistość, ospałość, przybieranie na wadze, kłopoty ze skórą, łamliwość paznokci. Oczywiście, przebadałam się i większość objawów przypisano mięśniakom macicy, którą dwa lata temu mi usunięto. Po operacji zalecono sześciomiesięczny okres powstrzymywania się od wysiłku. Skróciłam do 1,5 miesiąca zwolnienie lekarskie, a po trzech wróciłam na niektóre zajęcia ruchowe, ponieważ dotąd byłam bardzo aktywna fizycznie. Niestety, zaczęłam tyć, ale składałam to na karb trzymiesięcznego nicnierobienia. Pogorszył się wygląd skóry (wypryski i łojotok) oraz samopoczucie.
Lekarz ginekolog orzekł menopauzę i przepisał hormony, zalecił dietę MŻ. Zwiększyłam więc intensywność i różnorodność zajęć ruchowych, ale nie wpłynęło to na zmniejszenie masy ciała. W ciągu dwóch lat przytyłam 18 kg. Pojawiły się bóle kręgosłupa i stawów. Zaczęłam leczyć skórę - bezowocnie. W końcu trafiłam do alergologa i mam zdiagnozowaną silną alergię na wiele czynników. Od tej chwili przyjmuję więc leki. Wyprosiłam u lekarza POZ skierowanie do endokrynologa, który kazał odstawić hormony i zrobić badania. Mam wyniki, które wskazują na Hashimoto.
Gdy czytam o objawach tej choroby, to myślę, że właściwa diagnoza jest szczęściem obserwowanym tak samo często, jak wygrana w totolotka... Ciekawe, co jeszcze zrobią mi moi lekarze?
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Jolka - choroby tarczycy są uleczalne!
Moja mama ma hashimoto zdiagnozowane od kilku lat. Postanowiłam się zająć tym zagadnieniem, żeby jej pomóc (sama pracuję naukowo i mam dostęp do publikacji medycznych międzynarodowych). W końcu trafiłam na bardzo interesującą publikację w języku polskim. Proszę Państwa, proszę sobie kupić książkę Jerzego Zięby "Ukryte terapie. Czego lekarz Ci nie powie", rozdział :Jod i choroby tarczycy- kompromitacja współczesnej medycyny" (str. 253-285) i dokładnie ze swoim endokrynologiem przeczytać rozdział na temat jodu! Najlepiej odbijcie to na ksero, zostawcie swojemu lekarzowi wraz z numerem telefonu. Jak nie oddzwoni- zmieńcie lekarza! Rozdział ten polecam też autorce strony. Jeśli chodzi o prozapalne białka (nie tylko gluten), to wywalcie pszenicę i mleko. Bez tego można robić super jedzonko, pyszne i zdrowe. Tylko trzeba trochę poszukać. Jest wspaniała apetyczna pozycja "Mama alergika gotuje" i inne publikacje- zwłaszcza pozycje dla dzieci alergików. Zobaczycie co za pyszności. A waga Państwu spadnie, a samopoczucie poprawi. To nic strasznego. Mleko powoduje osteoporozę, a pszenica i jej pochodne to prawdziwe mutanty gentyczne- nie potrzebne nam do życia. Jest dużo publikacji pacjentów (w j. angielskim), że wykluczenie prozapalnych białek i mleka ograniczyło spożywanie hormonów tarczycowych o 80-90%. Zdrowia życzę Wszystkim Państwu i odwagi i zabawy w kuchni Pozdrawiam,
9 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Rafik
Mam Hashimoto od 8 lat.Jem po 5 jaj dziennie i około litr mleka nie UHT 3,2%.Unikam słodyczy.Wyniki w normie i czuję się świetnie surprised:czywiście regularnie biorę Euthyrox,badam FT3 i FT4.Nie dajcie się wkręcić w matnię diet!!
8 lata temu
Dorota
Jestem po lekturze Jerzego Zięby i szukam lekarza endokrynologa, który nie leczy Hoshimoto hormonami. Możecie kogoś polecić ?
8 lata temu
Pau
witam,
Pani Jolu mam pytanie, przestudiowałam Jerzego Ziebe, i jestem zdecydowana i zmobilizowana na restrykcyjna dietę. wiem jednak ze samemu ws tarczycy lepiej sie nie prowadzic, czy moze Pani polecic endokrynologa który leczy zgodnie z naturą? nie ma znaczenia w jakim miescie. Bede wdzięczna.
8 lata temu
monika
hej Jola, super ze napisalas , prosze o wiecej info - rad porad itd na mojego emaila - mam 34 lata i wlasnie mi zdiagnozowali;(
pozdrawiam Monika
9 lata temu
Julia
Ja z hashimoto walczyłam ok. 6 lat. Czułam się okropnie, byłam bardzo osłabiona i rozdrażniona. Ale nie myślałam, ze aż tak bardzo dopiero teraz jak poprawił sie mój stan zdrowia to zrozumiałam jaka byłam arogancka i nieprzyjemna. Bardzo też przytyłam, pojawiła się depresja. Koszmar. Brałam euthyrox, chodziłam do lekarzy dietetyków i nic nie pomagało. Dopiero pół roku temu trafiłam na genialną osobę, która zajmuję się dietetyką chińską. Wyniki bardzo sie poprawiły, endokrynolog jest bardzo zdziwiony, powiedział, ze jak utrzyma sie taki stan to za miesiać będzie można odstawić euthyrox..Oczywisćie to kwestionuje, bo mówi, ze jakas tam dietka i ziólka na pewno nie pomogły.Ja czuję się rewelacyjnie. Z dietą na początku bylo ciężko, bo kazała mi odstawić pszenicę, mleko i wszystkie produkty łącznie z jogurtami i oczywisćie cukier. Przepisała mi jeszcze preparaty ziołowe. W ciągu pół roku schudłam 12 kg i to nie głoduję, tylko jem to co mogę. I to co najważniejsze kazała mi gotować wszystko w domu łacznie ze śniadaniami. Jest dobrze, warto próbować innych metod, bo przez 6 lat to była tragedia.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Agnieszka
Do kogo Pani trafiła. Jeżeli to możliwe proszę o namiary do tej osoby. Od 9 lat choruje na hashimoto ale teraz czuje się wyjątkowo podle. Muszę coś z tym zrobić, bo tak dłużej nie da się żyć.
7 lata temu
Ewa
Pani Julio, to nieładnie pochwalić się takim wyleczeniem - chodzi o odstawienie leków - i nie podzielić się z innymi chorymi namiarami do tego chińskiego dietetyka. Chyba, że to nieprawda....z tym odstawieniem ....
8 lata temu
Celina
Ja również proszę o namiary dietetyka! Pozdrawiam
8 lata temu
Ania
Witam,
ja również od kilku lat walczę bezskutecznie z moją Hashi. Wyniki wyrównane, ale samopoczucie kiepskie i to tycie, mimo diety... Poproszę o namiary na dietetyka, bardzo...
8 lata temu
Rafik
Odstawić Euthyrox???Co za bzdura.Żaden endokrynolog nie mógł powiedzieć o odstawieniu tego leku.Jeszcze raz napiszę:nabiał można jeść,unikać soli jodowanej i słodyczy jak ognia,regularnie badać FT3 i FT4 żeby dostosować branie Euthyroxu,który BIERZE się do końca życia Chyba,że ktoś chce szybciej zejść z tego świata.Wolna wola.
8 lata temu
Kasia
Ponawiam prośbę o podanie kontaktu do tego dietetyka od 2 miesiecy wiem, że mam hashi, od zawsze nie wierze lekarzom.
8 lata temu
Kasia
Walcze z Hashi od pol roku. Ledwo zyje. Endokrynolodzy w Poznaniu sa zalosni. Moge prosic o przeslanie na maila namiarow na ta osobe od dietetyki chinskiej. Bede wdzieczna za pomoc. Pozdrawiam
8 lata temu
Marysia
Witam, czy mogłabym poprosić o namiar do tej dietetyk chińskiej? oraz podanie nazwy preparatów ziołowych które Pani spożywa. Z góry bardzo dziękuję.
8 lata temu
halka
Witam!
również borykam się z Haschi. Czy można prosić o kontakt do tej osoby od dietetyki chińskiej, poproszę o informację na maila. Z góry dziękuję.
8 lata temu
Marzanna
Witam!'
Mam postawiona diagnoze Hasimoto,niestety moje obiawy sa ksiazkowe.Mam 45 lat i czuje sie gruba i zmeczona.
Warto jest sluchac dobrych i sprawdzonych rad.Prosze o namiar
9 lata temu
Ania
Cześć,
proszę podaj mi również namiar do tej osoby o której pisałaś że zajmuje się dietetyką chińską, bardzo proszę...
Mam takie wyniki że tylko usiąść i płakać, a jeszcze chciałabym mieć dzidzię...
Pozdrawiam
9 lata temu
BOŻENA
mam serdeczną prośbę o podanie namiarów adres telefon na tą osobę która zajmuje się dieteryką chińską choruję od 1995 teraz jest coraz gorzej ważę 110 kg biorę eutyrok 150 mg
czuję się okropnie szukam pomocy dziękuję
9 lata temu
asia
cieszę się że natrafiłam na twój komentarz; napisz proszę namiary na dietetyka a może w krakowie ,pozdrawiam i czekam
9 lata temu
Beata
Pani Julio, choruję do 3 lat i mam kłopot z wagą. Mogę nic nie jeść a i tak tyję. Będę wdzięczna za namiary na tego dietetyka. Moja endo nie daje szans na odstawienie euthyroxu a raczej z wiekiem na zwiększenie dawki.
9 lata temu
Irena
Pani Julio,proszę o namiar do tej osoby. Dziękuję itg
9 lata temu
hanna
bardzo proszę podaj przykłady menu
9 lata temu
hanna
A czy możesz podać zestaw menu, bardzo proszę
9 lata temu
Regina
Też choruje na tą chorobę od 4 lat, najbardziej dokucza mi zwiększenie masy ciała, walczę z tym udaje mi się troszkę schudnąć około 2-4 kg i zaraz waga powraca przytyłam około 10 kg. Proszę podaj namiary do lekarza a także jakie zioła trzeba pić które pomagają, stosowanie samej diety nie jest zbyt skuteczne, nie jest też łatwo stosować. Za pomoc bardzo dziękuję. Pozdrawiam
9 lata temu
basia
Proszę o namiary do tego lekarza , bo ja również mam takie problemy.
9 lata temu
Marzena
bardzo proszę o kontakt do tego lekarza. Będę wdzięczna. Choruję od ok 6 lat. To co przechodzę jest trudne do opisania. Cierpi też rodzina bo mój stan fizyczny i psychiczny jest nie do zniesienia.
Bardzo proszę o kontakt do lekarza . Dziękuję i pozdrawiam
9 lata temu
Dana
Czy moglabys cos wiecej o tej diecie napisac? Na mojego maila? Moja siostra tez ma hashimoto i szuka innych rozwiazan a nie tabeletki. Jaka to dieta i jakie ziola?
9 lata temu
krystyna
ja tez mam ten sam problem oczywiscie hashimoto i do dzis nie wiedzialam ze to jedzenie ma taki wplyw,chcialabym wiedziec o jakie ziola tu chodzi. z gory dziekuje
9 lata temu
Kasia
Kup proszę książkę med. p.t. "Jak żyć z Hashimoto?" Poradnik dla pacjenta.
Bardzo szczegółowy bogaty opis choroby
9 lata temu
basia
Witam , borykam się z tą chorobą już 7 lat. i jestem trochę zła na lekarzy , bo ani endokrynolog , ani rodzinny nie mówi nic o diecie . Dopiero wczoraj przypadkowo spotkałam się ,że powinno się odstawić gluten i mleczne przetwory , a ja jadłam tego w brud . Zaczęłam od dziś będzie ciężko , ale zdrowie ważne . Dziękuję wszystkim za opisywanie diety . Mam pytanie czy miód można spożywać i inne zamienniki cukru ? Pozdrawiam wszystkich
10 lata temu
Renata
Choruje na niedoczynność z Hashimoto juz 14 lat.Kontroluje stan hormonów.Moje samopoczucie jest rożne,ale nie jest złe.Zawsze byłam szczupła,a przy tej chorobie zauwazylam problem z przemiana materii ,gestosc mich bujnych niegdys wlosow zmniejszyla sie o polowe, no, i od czasu do czasu rozdraznienie.Nosze od 5-10 zbędnych kilogramów.Zaczelam czytać coraz więcej artykułów dot. mojej Hashi.Czytam tez duzo porad i spostrzeżeń od innych Hashi.
Niestety to bardzo indywidualna choroba,ale można próbować sobie pomoc .Trzeba to robić jednak rozsądnie i najlepiej pod kontrola kogoś kto ma o tym pojęcie.
Niestety rola lekarzy sprowadza się do skierowania na badania TSH FT3 FT4 USG biopsja.
A później juz tylko kontrola TSH,regulacja letrox albo euthyrox i co jakis czas usg.
O jakiejkolwiek diecie ani słowa.Przynajmniej ja się nie spotkalam.Od kiedy sama zaczelam sie tym
Interesować wiem,ze odpowiednia dieta pod opieka dobrego dietetyka może pomoc.Julia napis z cos więcej o diecie.Renata
10 lata temu
Nika
Witam,
Rok temu stwierdzono u mnie chorobe Hashimoto. Hormony byly w porzadku, ale ATPO przy normie (urzadzenia) 0-60 plasowalo sie u mnie na poziomie 1197 (sic!), czyli 20 razy wyzszym. Pol roku potem powtorzylam badania i moje ATPO znowu bylo wysokie (121 przy gornej granicy normy 5,61 - inne urzadzenie laboratoryjne). Zrobilam tez badania prolaktyny i wyszlo mi, ze tez mam sporo za wysoka, ale zaden lekarz nie zaproponowal mi leczenia tylko badania kontrolne za kolejne pol roku. W miedzyczasie znalazlam informacje o diecie bezglutenowej i postanowilam sprobowac. Nie bylam zbytnio restrykcyjna (jadlam produkty zawierajace sladowe ilosci glutenu typu czekolada, niektore jogurty), ale po 4 miesiacach diety moje wyniki znacznie sie poprawily. Prolaktyna jest w normie, a ATPO spadlo kilkukrotnie bo do 180 przy normie 0-34. Mysle, ze jest to duzy sukses i zamierzam kontynuowac diete w bardziej restrykcyjny sposob (eliminujac produkty ze sladowymi ilosciami glutenu) przez dodanie diety bezmlecznej. Dodam, ze odeszly moje symptomy takie jak okropny bol brzucha po zjedzeniu muesli, bulek lub ciasta z maka, gazy i wzdecia. Tak wiec zachecam wszystkich do sprobowania zmiany sposobu zywienia w Hashimoto chocby na 3 miesiace.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Kasia
Ja ma podobne spostrzeżenia.W sierpniu 2014 miano przeciwciał antyTPO 255 przy normie 0-34.
Od października dieta bezglutenowa dość restrykcyjna(choć z pewnością zjadłam coś zanieczyszczonego glutenem ) w lutym 2015 miano przeciwciał spadło do 160 przy normie0-34.
Zaznaczę ,że wiem o tym przeciwciałach od ponad 2 lat i badałam je regularnie.Sama szukałam przyczyny ,bo lekarze zbytnio się nie przejmowali zwłaszcza ,że nie mam niedoczynności.Zamierzam nadal stosować dietę bezglutenową ,zwłaszcza ,że przeczytałam już w kilku książkach o nieszczelności jelit i przenikaniu glutenu przez barierę jelitową jako główną przyczynę Hashimoto.
9 lata temu
sonia
Witam, trafiłam tu bo zastanawiam się czy mogę zażywać falvit, ktory teraz ma ulepszony sklad wlasnie w ten nasz nieszczesny jod. Wywnioskowalam ze mobe zle samopoczucie wynika od stosowania owego specyfiku, gdyz falvit bralam 2 miesiace i w tym czasie kiepsko sie czulam, mimo ze kondycja skory i wlosow sie znacznie poprawila, trafilam do lekarza rodzinnego, ktory skierowal mnie na badanie tsh no i wyszlo po wizycie juz pozniej u endo ze mam hashimoto. Piszecie ze tyjecie, w moim przypadku wlasnie na odwrot, strasznie schudlam, nie chce mi sie jesc i czuje ogolne oslabienie, ale z wynikow i z usg wynika ze mam hashi wg dwoch specjalistow.
Biore euthyrox od miesiaca czy mam sie martwic ze przytyje?
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Katarzyna
Witaj, mam tak samo jak ty nie moglam zażywać żadnych suplementów witaminowych bo sie żle czułam jedyny ktory mogę to Geriavit bo jest w kapsułce i działa osłonowo na zoładek i jelita i nie zawiera jodu . jednak u mnie jod jest wskazany bo z jego braku czuje sie bardzo osłabiona. Nie moge zazywać eutyroksu bo tak jak ty jestem szczupła a eutyroks powoduje spadek wagi. Spróbuj spytac lekarza czy nie odstawić eutyroksu lub zmniejszyć dawkę. Włosy wypadaja to normalne trzeba się przyzwyczaić zazywaj cynk i selen. Brak apetytu to mój odwieczny problem ale to ma związek z jelitami poniewaz jest zaburzone wchłanianie i ich praca. Pozdrawiam
9 lata temu
Tina
Witam,
rok temu stwierdzono u mnie, najpierw, niedoczynność tarczycy, a nastepnie Hashimoto. Miałam prawie wszystie obiawy, a przedze wszystkim strasznie tyłam, pomimo że starałam sie jesc mniej i w miare regularnie to i tak waga rosła. Po poł roku lecznie farmakologicznego waga nie spadła wiec stwierdziłam ze czas isc do specjalisty. Zapisalam sie do dietetyczki, od razu na pierwszym spotkaniu powiedziala ze trzeba bedzie wprowadzic diete bezglutenową i bezmleczna, ograniczyć jajka. Po 4 tygodniach stosowania diety, schudłam 5kg, nie czując sie głodna. Poczatkowo nie było wcale łatwo, ale efekty byly niesamowite, zaczelam sie znacznie lepiej czuc, ustapiło zmeczenie i częste bóle głowy.. Do tej pory spadło mi 13kg, z tym że miałam po drodze potkniecia. osobiscie uwazam ze warto spróbowac tą diete jak sie ma Hashomoto.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
kasia
Proszę, podaj namiary na ta dietetyk.
Czuje się coraz gorzeji jestem coraz grubsza
10 lata temu
Piotr
Żyje z tarczycą od 27 lat,w tym od czterech z Hashi.Czuję się coraz gorzej,życie zemnie uchodzi a do tego jeszcze cukrzyca,nadciśnienie,otyłość i początki choroby zwyrodnieniowej stawów.Uważajcie bo wbrew wszystkim opiniom lekarzy,które usłyszałem jest to bardzo poważna choroba prowadząca do stopniowego wyniszczenia organizmu w koalicji z innymi chorobami.Pozdro dla wszystkich Hashi.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Doris
B. dobra dietę zalecił lekarz , ja musiałam nieźle się naczytać i naszukać w necie zanim się dowiedziałam o diecie bezglutenowej w hashi , od czasu do czasu można zjeść jogurt ale nie za często .
pozdrawiam
11 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
gosia
Dieta bezglutenowa jest pomocna w chorobach immunologicznych, jesc mozna,ale jesli potrafisz odrzuc zboza na jakis czas, poczujesz sie lepiej.
W umysle tworzy sie wowczas parasol ochronny, wierze ze to duzy plus dla naszego zdrowia. Jesli taka jest sugestia, skorzystaj. Polecam ksiazke pt."Dieta bez pszenicy" William Davis, bedziesz zdumiona tym,co przeczytasz. Pozdrawiam Gosia z Hashimoto


11 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ada
Witam

stwierdzono u mnie chorobę Hashimoto. Po wizycie u dietetyka zalecił mi on diete bezglutenową i bezmleczną. mam pytanie czy jest to koniecznosć i nie wolno pic mleka, jeść sera i innych produktów mlecznych??
dziekuje
11 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Kombinerki
To nie jest konieczność, ale w ten sposób usuwasz szeroko pojęte czynniki drażniące, uczulające i obciążające trawienie i wchłanianie. Bez tego da się żyć, ja sobie chwalę Jeżeli nie masz przeciwwskazań co do soi możesz mleko zastąpić mlekiem sojowym w proszku (ekonomia przede wszystkim!), zagęszczać gumą guar, pożerać kasze, ryże i kukurydzę. Jeżeli lekarz w twoim przypadku wykluczył nie tylko nabiał a laktozę i kazeinę - to pamiętaj! - zawarte są również w cielęcinie, wołowinie i wieprzowinie. Uszy do góry, dasz radę
10 lata temu
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.