Charakterystyka zaburzeń autoimmunologicznych

splątanie

Zaburzenia autoimmunologiczne opierają się na autoagresji organizmu. Pod wpływem czynników środowiskowych i genetycznych dochodzi do produkcji przeciwciał, służących w normalnych warunkach do walki z drobnoustrojami, które organizm kieruje przeciwko własnym, zdrowym tkankom. Wśród tego typu schorzeń dużą grupę stanowią problemy zlokalizowane w obrębie układu dokrewnego, związane z wydzielaniem hormonów, regulujących pracę całego organizmu. Ponadto aż 30% wszystkich chorób autoimmunologicznych stanowią choroby tarczycy – choroba Hashimoto (przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy), choroba Gravesa-Basedowa (nadczynność tarczycy) oraz inne. Co istotne, schorzenia autoimmunizacyjne często występują w grupach. Mówi się wówczas o autoimmunologicznym zespole poliendokrynnym (ang. polyglandular autoimmune diseases – PGADs), na który składają się dwa zaburzenia oparte na autoagresji, a czasem nawet więcej. Wyróżnia się cztery typy zespołów, w większości z nich występują choroby tarczycy oraz cukrzyca, przy czym to właśnie cukrzyca typu 1 jest najczęściej schorzeniem ujawniającym się jako pierwsze. Aby rozpoznać konkretny zespół należy zdiagnozować u chorego dwa spośród przypisywanych do danego typu schorzeń:

Autoimmunologiczny zespół poliendokrynny typu 1:

  • pierwotna niedoczynność przytarczyc,
  • przewlekła drożdżyca błon śluzowych,
  • choroba Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy).

Autoimmunologiczny zespół poliendokrynny typu 2:

  • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Gravesa-Basedowa lub Hashimoto,
  • cukrzyca typu 1,
  • choroba Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy),
  • objawy towarzyszące – anemia złośliwa, bielactwo, łysienie plackowate, hipogonadyzm hipergonadotropowy, zanikowy nieżyt żołądka.

Autoimmunologiczny zespół poliendokrynny typu 3:

  • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Gravesa-Basedowa lub Hashimoto,
  • cukrzyca typu 1,
  • przewlekły zanikowy nieżyt żołądka,
  • hipogonadyzm hipergonadotropowy,
  • objawy towarzyszące – niedokrwistość złośliwa, bielactwo, łysienie, myasthenia gravis (nużliwość mięśni szkieletowych), niespecyficzne narządowo schorzenia autoimmunologiczne, takie jak: lupus erythematosus, zespół Sjögrena, reumatoidalne zapalenie stawów.

Autoimmunologiczny zespół poliendokrynny typu 4:

  • cukrzyca typu 1, łysienie i/lub bielactwo,
  • cukrzyca typu 1 i myasthenia gravis (nużliwość mięśni szkieletowych).

Komentarze czytelników

Moje Hashimoto
http://sekretydiety.blogspot.com
6 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Malgosia
Witam, wlasnie dowedzialam sie, ze mam taka chorobe, wszystkie dolegliwosci mnie tez dotycza. Mam 50 lat i juz badzo sie martwilam ze z moja pamiecia cos nie tak?!! Teraz juz wiem ze te dolegliwosci funduje mi ta choroba! Mam tez guzki, juz jestem zakwalifikowana na operacje, jak uwazacie, czy mam zrobic Test ObciazenOrganizmu?! Prosze o porade, z gory dziekuje.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ewa
Mam 57 lat. Od trzech lat leczę się na rzs. Po ostatniej wizycie reumatolog zalecił mi zdobienie badań na określających poziom hormonu tarczycy i usg. Badania wykazały niedoczynność tarczycy a usg guzki. Czyli jak wynika z powyższych opisów mam autoimmunologiczny zespół poliendokrynny typu 3. Jestem po wizycie u lekarza, który stwierdził chorobę Hashimoto. Jestem na początku drogi leczenia dodatkowej choroby a zmaganie z reumatoidalnym zapalaniem stawów to już duże wyzwanie. W okresie intensywnej pracy zawodowej nabawiłam się już wielu chorób związanych z moim zawodem. Myślę co jeszcze mnie czeka. Czasami brakuje mi impulsu do jakiegokolwiek działania. Ogólnie zawsze dbałam o siebie: uprawiałam różnego rodzaju aktywność fizyczną, a obecnie jak to się określa (jak na mój wiek) jestem osobą dobrze wyglądającą. Co jest pocieszeniem ale i nie zawsze to mi pomaga zwłaszcza przy wizytach lekarskich. Obecnie sama szukam odpowiedniej formy ruchu bo nie zawsze specjaliści od ruchu zwracają uwagę na schorzenia, o których mówię przed rozpoczęciem jakichkolwiek zajęć ruchowych. Dziękuję za cenne informacje. Pozdrawiam.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
renata
witaj,bardzo dobrze,ze dbasz o aktywnośc fizyczną,ale nie powinnaś wykonywać intensywnych ćwiczeń,typu aerobik,czy siłownia.Spacery z kijkami,taniec,joga,ćwiczenia rozciągające,relaksacyjne.Intensywny trening wzmaga autoagresję.Głowa do góry,da się z tym zyć,tylko troczę trzeba zwolnic.Pozdrawiam Renata
8 lata temu
Marylka
Ewa ,odrzuc spozywanie soli z jodem i ogolnie soli -,wskazane jest spozywanie witamin bez jodu .
Kazda z nas jest indywidualna podczas leczenia Hasi, za pare dni wybieram sie do endo-diabetyka ,zeby pomogl mi normalnie funkcjonowac , chodzi o odzywianie ,mysle ,ze trafie na lekarza nie tylko noszacego bialy fartuch z napisem doktor xxx ,ale znajacy sie na chorobie i leczenia jej skutow.
10 lata temu
Dagmara
Ewo! Głowa do góry, jest nas więcej (z terenu Polski) i wspólnie sobie pomagamy i wspieramy się wiedzą doświadczeniem i ciepłym słowem.
https://www.evensi.com/polskie-stowarzyszenie-chorych-na-hashimoto-deklaracja-wstepna-/114861473
Pozdrawiam
10 lata temu
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.